Poprzednie edycje

Konferencja Skuteczny Inwestor 2013
Praktyczna psychologia dla inwestorów giełdowych. Zbuduj przewagę rynkową dzięki wiedzy o rynku, strategii, konsekwencji i dyscyplinie.

W dniach 19 - 20 października 2013 w Warszawie odbyła się szósta edycja konferencji Skuteczny Inwestor. W tym roku formuła konferencji została nieco zmodyfikowana w stosunku do poprzednich. Samo wydarzenie zostało przeniesione do Centrum Bankowo - Finansowego Nowy Świat SA (pierwsza siedziba GPW) i trwało dwa dni dla wszystkich uczestników. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii konferencji pojawili się na niej prelegenci z zagranicy.

Większość uczestników tegorocznej edycji stanowili stali bywalcy. Brakowało świeżej krwi, a to oznacza, że w szerokim społeczeństwie giełda jest w defensywie. Dla nas inwestorów to oczywiście świetna informacja, która potwierdza, że potencjał do wzrostu na rynku jest bardzo duży i to co ma miejsce obecnie na rynku ma szansę się przerodzić w trwałą tendencję.

Pierwszy dzień konferencji

Pierwszy dzień konferencji, swoim wykładem "Bariery efektywności inwestora", otworzył Grzegorz Zalewski. Omówił podstawowe błędy jakie popełniają inwestorzy i zasugerował, co zrobić, aby je ograniczyć. Swoją prezentację podsumował świetną sentencją, którą oczywiście sobie zapisałem: Inwestorzy nie planują przegrywać, przygrywają bo nie planują.

Drugi wykład tego dnia poprowadził Paweł Szczepanik, którego tematem była o "Psychologia handlowania na giełdzie dla inwestorów". W trakcie 80 minut Paweł Szczepanik przeprowadził przegląd tego jak myślą inwestorzy. Był to zbiór przemyśleń i uwag jakie ma, po 20 latach pracy w zawodzie maklera i dyskusjach z tysiącami inwestorów. Sporo kontrowersji wywołał temat zleceń obronnych typu Stop Loss.

Trzeci wykład miałem przyjemność poprowadzić osobiście. Zaprezentowałem w nim zestawienie kilku źródeł danych, na podstawie których możemy oceniań co robi tłum na giełdzie. Pokazałem też jak w oparciu o te informacje oceniać jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz rynkowy. Wykład podsumowałem swoimi przemyśleniami odnośnie tego dlaczego moim zdaniem tłum kupuje i sprzedaje.

Po mnie na scenie pojawił się Prof. Piotr Zielonka, który mówił o psychologicznych pułapkach podejmowania decyzji inwestycyjnych. Bardzo interesujący wykład, który był mocno osadzony w tym, co zostało zbadane i udowodnione naukowo. Najwięcej kontrowersji w trakcie wykładu wzbudziły badania na temat dodatniego i ujemnego efektu świeżości, który ma duży wpływ na to jak inwestujemy.

Ostatni wykład tego dnia poprowadził gość z zagranicy dr Raimund Shriek, który opowiedział o tym: Czy sukces w inwestowaniu to kwestia osobowości?. Wykład stanowił wprowadzenie do tego o czym prelegent miał zamiar mówić drugiego dnia konferencji.

Drugi dzień konferencji, czyli seminarium "Idealny dzień Tradera"

Drugi dzień konferencji został w całości poświęcony naszym gościom z zagranicy i był mocno osadzony w temacie tradingu na rynkach lewarowanych.

Muszę przyznać, że dr Raimund Shriek zaprezentował mnóstwo wiedzy, o której nie miałem pojęcia i z tego jestem bardzo zadowolony. Bardzo cennym było to, że jako naukowiec wszelkie sugestie i wnioski podpierał badaniami. W trakcie jego wykładów mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób nowoczesna psychologia może pomóc w tradingu. Mówił o kwestiach dopaminy, stosunku do pieniędzy czy też synchronizacji półkul. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiły badania o różnych typach osobowości i tym jak funkcjonują one na giełdzie, w jaki sposób inwestują i jakie najczęściej błędy popełniają. Przecierałem oczy ze zdumienia, gdy dr Schriek omawiał mój typ osobowości, a następnie pokazywał jak inwestują osoby obdarzone takim charakterem. Miałem wrażenie jakby ktoś mi zaglądał w rachunek.

Drugim prelegentem w tym dniu był Wim Livens, który okazał się świetnym mówcą i prelegentem. Sposób w jaki omawiał nawet dobrze znane mi zagadnienia sprawiał, że cały czas uważnie słuchałem. W trakcie swoich dwóch prezentacji poruszył szereg ważnych tematów. Mówił między innymi o zależności pomiędzy ryzykiem i zyskiem oraz tym jaki ma to wpływ na skuteczność systemu. Pokazał też dwa skuteczne systemy do tradingu wraz z całą historią transakcji, krzywą kapitału i statystyką. Jako przedstawiciel WH Selfinwest poświęcił też chwilę samej platformie. To co mnie najbardziej zdziwiło to fakt, że umożliwia ona pracę w tzw. chmurze, czyli istnieje możliwość uruchomienia automatycznego systemu inwestycyjnego, który działa u nich na serwerach i nie wymaga, aby platforma była uruchomiona przez cały czas na naszym komputerze.

Podsumowanie

Konferencję Skuteczny Inwestor 2013 uważamy za udaną. Potwierdzają to też opinie uczestników, jakie się pojawiły w sieci, za które bardzo dziękuję:

Jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom za przybycie i współpracownikom oraz partnerom za pomoc w organizacji. Do zobaczenia za rok!

Paweł Biedrzycki
StrefaInwestorow.pl

Główny organizator konferencji Skuteczny Inwestor 2013

Konferencja i Szkolenie Skuteczny Inwestor 2012
Kto decyduje o trendach na rynkach finansowych? Jak go wytropić, aby skutecznie inwestować w akcje, towary, waluty?

Kolejna, już piąta edycja konferencji Skuteczny Inwestor odbyła się w dniach 20 - 21 października 2012. Pierwszego dnia swoje wykłady poprowadzili Przemysław Gerschmann, Paweł Szczepanik, Paweł Biedrzycki i Wojciech Białek. Prelegenci przedstawili w jaki sposób duży kapitał kreuje ruchy na rynkach. Dodatkowo zaprezentowali metody dzięki którym można zorientować się jaki scenariusz rynkowy obstawiają najwięksi gracze . W trakcie przerw uczestnicy dyskutowali o aktualnej sytuacji na giełdzie.

Drugiego dnia odbyło się szkolenie skierowane do węższej grupy uczestników. W pierwszej części Paweł Szczepanik przedstawił podstawowe założenia teorii fal Elliotta. W drugiej części Paweł Biedrzycki wykorzystując dostępne dane zaprezentował w jaki sposób na rynku polskim duży gracz zajmuje swoje pozycje oraz jaki może to mieć wpływ na sytuację na giełdzie.
Ostatnia część szkolenia pokazywała w jaki sposób połączyć tradycyjną teorię fal Elliotta z śledzeniem dużego kapitału na giełdzie w Warszawie.

Konferencja i Warsztaty Skuteczny Inwestor 2011
Jak zostać zawodowym inwestorem giełdowym i czy jest to w ogóle możliwe?

Czwarta edycja konferencji Skuteczny Inwestor odbyła się 8 i 9 października 2011. W ramach pierwszego dnia swoje wykłady poprowadzili Jarosław Augustynowicz, Jacek Borawski, Piotr Misiarz i Paweł Biedrzycki. Wszystkie wykłady nawiązywały do tematu przewodniego konferencji.

W niedzielę 9 października odbyły się dodatkowo całodniowe warsztaty inwestycyjne, których pomysłodawcą i projektantem był Jacek Borawski. Realizację tego pomysłu przeprowadził zespół Strefy Inwestorów.

Konferencja i Warsztaty Skuteczny Inwestor 2010
Jak skutecznie zarabiać pieniądze, zachowując bezpieczeństwo swoich inwestycji?

Trzecia edycja konferencji Skuteczny Inwestor odbyła się 9 i 10 października 2010 roku w Warszawie. Doszliśmy do wniosku, że po silnych wzrostach z 2009 roku warto znowu powrócić do tematu defensywy na rynku. Pierwszego dnia przed szerokim gronem uczestników swoje wykłady przedstawili Jacek Borawski, Jerzy Linka i Paweł Biedrzycki.

10 października 2010 roku odbyły się warsztaty inwestycyjne z ochrony kapitału. Ich pomysłodawcą i projektantem był Jacek Borawski. Realizację przeprowadził zespół Strefy Inwestorów.

Konferencja i Warsztaty Skuteczny Inwestor 2009
Jak inwestować siłą relatywną

Druga edycja konferencji Skuteczny Inwestor odbyła się 10 i 11 października 2009 roku. Podczas pierwszego dnia konferencji swoje wykłady zaprezentowali Paweł Szczepanik, Jacek Borawski oraz Paweł Biedrzycki. Wszystkie prezentacje poruszały tematykę inwestowania siłą relatywną.

Następnego dnia tj. 11 października 2009 zespół Strefy Inwestorów wraz z Jackiem Borawskim przeprowadził dla wąskiej liczby uczestników specjalne warsztaty inwestycyjne na temat inwestowania siłą relatywną.

Skuteczny Inwestor 2008
Skuteczny Inwestor

Inicjatywa organizacji pierwszej konferencji Skuteczny Inwestor wynikła z potrzeb inwestorów indywidualnych. Na polskim rynku kapitałowym brakowało wtedy wiedzy z zakresu inwestowania. Pierwsza edycja konferencji Skuteczny Inwestor odbyła się 8 listopada 2008 roku w oku cyklonu, jaki miał miejsce na rynkach finansowych jesienią tamtego roku.

Pomimo niesprzyjających warunków rynkowych do Warszawy przybyło duże grono inwestorów. Swoje prezentacje przeprowadzili wtedy Paweł Szczepanik, Jacek Borawski i Paweł Biedrzycki. Sukces pierwszej edycji stał się powodem tego, że jesienne spotkanie inwestorów w Warszawie wpisało się na stałe do firmamentu wydarzeń inwestycyjnych w Polsce.