Program konferencji

Sobota, Sesja 1:
Bariery efektywności inwestora

W ramach wykładu poznasz cztery najtrudniejsze momenty na rynku i dowiesz się, jak zrozumieć reakcję na stres. W ramach wykładu poruszone zostaną m.in. następujące tematy:

 1. Prawidłowe ustawianie zleceń stop loss - określ swoje lęki.
 2. Ponowny powrót na rynek, po „wyrzuceniu” na stopie - zrozum swoje obawy.
 3. Lęk przed utratą zysków, czyli jak opanować naturalną skłonność do zbyt szybkiego zamykania zyskownych pozycji.
 4. Dopuszczanie do zbyt dużych strat - dlaczego jesteśmy podatni na szkodliwe mechanizmy psychologiczne.
Prowadzący:
Grzegorz Zalewski
Dom Maklerski BOŚ S.A., Wydawnictwo Linia
Czas trwania:
80 minut
Sobota, Sesja 2:
Psychologia handlowania na giełdzie dla inwestorów

W trakcie tego wykładu Paweł Szczepanik omówi niezbędne elementy, na które powinien zwrócić uwagę każdy inwestor. Będzie to bogaty zbiór zasad, których należy się trzymać, aby nie dać się omamić, wszechogarniającemu nas tłumowi.

Paweł Szczepanik, na podstawie prawie 20 lat doświadczeń rynkowych i obserwacji inwestorów, działających pod presją, powie o sposobach radzenia sobie z tłumem, o symptomach złej pozycji, a także o psychologicznych zasadach postępowania inwestora. Zamiast teoretycznych rozważań, nie mających nic wspólnego z rzeczywistością, będą wyłącznie praktyczne aspekty inwestowania, takie jak:

 1. Dlaczego funkcjonowanie naszej świadomości ulega stłumieniu pod wpływem tłumu?
 2. Jak spróbować się skutecznie przeciwstawić tłumowi i jakie techniki zastosować?
 3. Zawsze mnie dziwi, że ludzie słuchają doradców i analityków, a kiedy stracą pieniądze zapominają, komu to zawdzięczają – w tej części dowiemy się, które elementy pracy analityka lub doradcy możemy wykorzystać w inwestowaniu, a na które po prostu nie zwracać uwagi.
 4. Czy serwisy informacyjne wiedzą, gdzie rynek będzie dzisiaj lub jutro i jakie korzyści możemy z tego wziąć dla siebie?
 5. Kto jest odpowiedzialny za pozycję, którą otworzyliśmy na rynku? Jakie są konsekwencje braku odpowiedzialności za nasze ruchy na giełdzie i jak się ustrzec przed popełnianym przez większość inwestorów błędem?
 6. Jakie psychologiczne elementy należy wykorzystać przy budowaniu i realizowaniu strategii inwestycyjnej? Cały sekret zarabiania pieniędzy na rynku polega na braniu korzyści z okazji, kiedy tłum się poddaje, ale jak to zrobić?
 7. Można kupić wszystkie książki o psychologii inwestowania, ale najłatwiej poznać siebie. Jak to zrobić i na jakie elementy zwrócić uwagę? Jak powinna wyglądać praca nad sobą i na czym powinna polegać?
 8. Po czym poznać inwestora, który traci? Jakie zachowania jednoznacznie wskazują, że nie wiedzie mu się na giełdzie? Eliminacja lub tylko obserwacja tych zachowań u siebie pozwoli nam w porę zorientować się, że droga, którą wybraliśmy, nie jest właściwa.
Prowadzący:
Paweł Szczepanik
Szkolenia z Inwestycji Giełdowych
Czas trwania:
80 minut
Sobota, Sesja 3:
Zachowania stadne na giełdzie. Jak je zidentyfikować, wykorzystać i przekuć w zyski.

Jesteśmy tłumem, czy nam się to podoba czy nie. W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane powody tego, dlaczego na rynku widzimy zachowania stadne. W ramach praktycznej wiedzy, omówione zostaną źródła informacji, które mogą pomóc nam określić, w jakim stadium znajduje się w danym momencie rynek. Najważniejszą część wykładu będzie stanowić jednak analiza dynamicznego ruchu spadkowego i wzrostowego na rynku oraz tego w jaki sposób na nim korzystać.

Prowadzący:
Paweł Biedrzycki
StrefaInwestorow.pl
Czas trwania:
80 minut
Sobota, Sesja 4:
Psychologiczne pułapki podejmowania decyzji inwestycyjnych

Wbrew postulatom klasycznej ekonomii człowiek nie zawsze podejmuje racjonalne decyzje. Ulega silnym emocjom lub wpada w pułapki w sferze poznawczej (czyli w ocenie sytuacji) i motywacyjnej (powodach, dla których zawieramy transakcje na rynku). Podczas wykładu słuchacze poznają najważniejsze dla inwestora pułapki psychologiczne oraz praktyczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Prowadzący:
prof. Piotr Zielonka
 
Czas trwania:
80 minut
Sobota, Sesja 5:
Czy sukces w inwestowaniu to kwestia osobowości? Znaczenie poznania swojego typu osobowości inwestora

Łatwo jest zostać inwestorem, ale trudniej jest utrzymać się w biznesie. Świadomość tego faktu jest podstawą skutecznego inwestowania.

W tej prezentacji będzie można poznać różne rodzaje zachowań inwestycyjnych, zarówno tych, które są dla inwestorów korzystne, jak i tych, które są niekorzystne. Dzięki wiedzy zaprezentowanej na wykładzie uczestnicy będą mogli nauczyć się więcej o sobie, aby udoskonalić swój warsztat inwestycyjny. W ramach wykładu poruszone zostaną takie pytania jak:

 1. Czy jesteś zwycięzcą, czy nadal przegrywasz?
 2. Czy wiesz, jakim typem inwestora jesteś?
 3. Typy i zachowania inwestorów: niszczyciele i kreatorzy pieniędzy.
 4. Czy i jak skutecznego inwestowania można się nauczyć?

Wykład zostanie poprowadzony w języku angielskim i będzie tłumaczony symultanicznie na język polski.

Prowadzący:
dr Raimund Schriek
Wykład w j. angielskim, tłumaczony na j. polski.
Czas trwania:
80 minut